پرسش و پاسخ

به درخواست بیماران گرامی صفحه پرسش و پاسخ از دکتر طباطبائی ایجاد شده و از هم اکنون بیماران عزیز میتوانید با کمترین هزینه پاسخ پرسش های خود را دریافت کنید.

سوالات متداول :

سلام ایا خون در ادرار نشانه بیماری کلیوی می تواند باشد؟ 

پاسخ: بستگی به نوع بیماری و تشخیص پزشک دارد.

***عابد
سلام 30 سال دارم کلیه سمت چپم سنگ سازه یکبار تی یو ال شدم الان هم یک سنگ 4میلی در کلیه ام هست دکتر برام قرص هیدرو کلروتیازید و آلومین تجویز کرده درخواستم اینه برای جلوگیری از سنگ سازی که اسید اوریکی هستند چکار کنم ضمنا قرصها اثری داره یا نه؟ 

پاسخ: اگر کلیه فرد مبتلا سنگ های اسید اورئیکی ایجاد می کند کلیه این فرد بسیار خطرناک است و تذکر جدی تلقی داده می شود و با رژیم مناسب و دارو قابل پیشگیری است.آزمایش ادرار شدت اسیدیته ادرار از مهمترین و بزرگترین قدم های سنگ سازی کلیه است.

***محمد
با سلام
برای جلوگیری از عفونت مکرر مجاری ادراری به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

پاسخ: اگر ثابت شده است که عفونت مکرر مجاری ادراری به دلیل ضعف سیستم ایمنی فرد بیمار است باید ضعف سیستم ایمنی برطرف گردد و اگر ضعف سیستم ایمنی وجود ندارد باید عفونت ادراری را تحت نظر پزشک معالج برطرف کند.

***حمید
سلام من 45 سالمه کلیه هام سنگ سازه بارها دکتر رفتم دارو مصرف می کنم اما می خواستم واسه دفع سنگ ها اب گرم بهتره یا اب سرد؟

پاسخ: هیچ فرقی بین آب سرد و آب گرم وجود ندارد و در کلینیک های مربوط به سنگ کلیه می توان برطرف کرد.

***رضا
با سلام ….1-یه داروی گیاهی معرفی کنید که با خوردن آن بتوان از تشکیل سنگ کلیه و مثانه جلوگیری کرد …..2-رعایت چه نکاتی کمک میکند تا به سنگ کلیه و مثانه دچار نشیم…3-ایا عفونت کلیه و مجاری اداری می تواند منجر به تشکیل سنگ شود… با تشکر 

پاسخ: هیچ داروی گیاهی برای این درمان وجود ندارد/ مصرف مایعات زیاد به طور منظم در طی شبانه روز و مصرف نکرن نمک خداکثر 6 گرم در روز به انسان کمک می کند تا دچار سنگ کلیه و مثانه نشود/ بله. سنگ کلیه های عفونی بیشتر در بین زنان رایج است.در واقع سنگ می تواند عامل اصلی تشدید سنگ های بیشتر گردد.

***احمد شیر
سلام من چند ساله که کلیه چپم درد میکنه انگار باد کرده مشکل دفع ادرار ندارم میشه بگید مشکل چیه؟ 

پاسخ: اگر سونوگرافی انجام شده و مشکلی وجود ندارد به احتمال زیاد مشکل از ناحیه کمر است و کلیه مبتلا دچار هیچ مشکلی نشده است.

***میترا
من دیابتی هستم و دیالیز انجام می دهم میهام بدونم چه غذاهایی واسه من خوبه؟

پاسخ: باید به پزشک نفرولوژی مراجعه شود.

***نعمت
من یه کلیه دارم کراتین 2/2اوره24فشارخونم دارم میشه بدونم چه غذایی بخورم؟

پاسخ: در درجه اول باید از مصرف نمک بپرهیزد زیرا نمک فشار خون را فزایش می دهد و کار کلیه را دچار اختلال می کند. گوشت قرمز و سفید حداکثر 80 گرم در روز مصرف شوند  و فرد مبتلا نه زیاد مایعات بیش از حد استفاده کند و نه تشنه بماند.

2 Comments

  1. کیوانی گفت:

    با سلام من مادرزادی تک کلیه هستم الان ی سنگ ۱۸میل دارم چند ماه پیش سنگم ۱۲میل بود و توی حالبم بود تویل کردم کلیه م خونریزی کرد و سنگو گذاشتن تو کلیه م الان دکترم گفته باید برم دبل جی بزارم سنگ شکن کنم خیلی میترسم دوباره مشکلی پیش بیاد میشه راهنماییم کنین

  2. محمد گفت:

    با سلام من مادرم بیمار شما میباشد و شما سنگ سمت راست اورا سنگ شکن نمودید و سمت چپ را لوله گذاری شد وایشان از زمانی که از بیمارستان ترخیص شده اند در حال سرگیجه و تهوع می باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *